Nicholas C. Yang rozpoczął naukę Tradycyjnego Kung Fu (Gongfu), w wieku 8 lat pod kierunkiem swojego ojca, dr Yang, Jwing-Minga. Po kilku latach praktyki, zaczął brać udział w wielu krajowych i międzynarodowych zawodach, organizowanych przez USA Kungfu Wushu Federation, U.S. Kuoshu Federation oraz U.S. Wushu Union. W trakcie zawodów, w latach 1994 – 2002, prezentował style Shaolin Długiej Pięści i Białego Żurawia. W tym czasie zdobył 8 złotych medali, 7 srebrnych i 5 brązowych w konkurencjach na gołe ręce, miecz, szablę, kij i dwie pałki. Po ukończeniu studiów brał udział w kilku turniejach, zdobywając parę medali. Doświadczenia nauczycielskie zdobywał pomagając w prowadzeniu zajęć dla dorosłych w Kwaterze Głównej YMAA w Bostonie. Wielokrotnie podróżował ze swoim ojcem do wielu krajów na całym świecie, w tym do Polski, Portugalii, Francji, RPA, Kataru, i Chile, często pomagając dr Yangowi w seminariach.

Poza prowadzeniem YMAA International, Nicholas jest zapalonym miłośnikiem komputerów. Zdobył stopnie naukowe z informatyki na Brown University. Po pracy na stanowisku inżyniera oprogramowania, Nicholas postanowił wrócić na studia do Berkeley, w Kalifornii, aby kształcić się w animacji komputerowej w Ex\’pression College for Digital Arts. W styczniu 2008 roku Nicholas ukończył studia animacji komputerowej i efektów wizualnych, specjalizując się w modelowaniu 3D.

Po spędzeniu dwóch lat w Expression College powrócił do Bostonu, aby zostać Prezydentem YMAA International i Wicedyrektorem YMAA Retreat Center w Kaliforni, USA. W lutym 2008 roku, Nicholas zdobył kwalifikacje Instruktora Shaolin YMAA. Obecnie regularnie uczy i trenuje Shaolin i Taijiquan (Tai Chi Chuan) w YMAA Retreat Center.